:: POSTERY ::


 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

DAY OF THE DEAD

 

- Jest to jedyny film z trylogii Romero, w którym zombie wypowiada jakieś słowa. Bob w oryginale mówi: "Hello Aunt Alicia."

- George A. Romero gra zombie pchające koszyk.

- "Day of the Dead" został nakręcony w kopalni wapienia niedaleko Pittsburgh'a, w Pennsylvanii.

- Podczas drobnego urlopu, specjalista od efektów specjalnych, Gregory Nicotero, użył modelu swojej głowy, aby zrobić dowcip swojej matce.

- Oryginalny scenariusz, na którego realizację Romero nie zdobył budżetu, opowiadał o naukowcach żyjących w fortecy chronionej ogrodzeniem pod napięciem i militarystów żyjących bezpiecznie pod ziemią. Zawierał także motyw z małą armią wytrenowanych zombie. Wersja ta miała być bardziej brutalna.

- Pierwsza scena (wymarłe miasto) była kręcona w Fort Myers i Sanibel Island w stanie Floryda.

- Książką, którą Dr Logan wręcza Bobowi jest "Salem's Lot" (Miasteczko Salem) Stephena Kinga.

- W scenie rozszarpania Kapitana Rhodes'a przez zombie zostały użyte rzeczywiste wnętrzności świńskie. W związku z tym zaistniała gorsząca sytuacja. Ktoś zapomniał na weekend włożyć flaki do zamrażarki w związku, z czym podczas kręcenia potwornie śmierdziały.

- W pierwowzorze film miał traktować o grupie naukowców zamkniętych w podziemnym laboratorium chronionym przez siatki pod napięciem i wojsko. Zakończenie miało być o wiele bardziej brutalne niż jest w aktualnej wersji.

- Jako wynagrodzenie aktorzy grający jako zombie dostali: czapeczkę z napisem "I was a zombie in Day of the Dead" (Byłem zombie w Dniu Umarłych), gazetę z nagłówkiem "The Dead Walk" (Umarli chodzą), która to pojawiła się w filmie oraz symbolicznego dolara.

- Wszyscy statyści grający zombie w kulminacyjnej scenie otrzymali czapeczki z napisem "grałem zombie w Dniu żywych trupów", gazetę z początku filmu i po jednym dolarze.

- W otwierającej film scenie snu, ręka jednego z zombie, która przebija ścianę i dotyka piersi Sarah, jest ręką męża aktorki grającej jej rolę.

- Prawdziwe jelita świni zostały użyte w scenie, gdzie Rhodes zostaje rozerwany w korytarzu. Niestety, ktoś zostawił mięsko poza lodówką na cały weekend, więc po nakręceniu wszyscy uciekli krztusząc się.
 

 
 


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ POLSKI ::
Dzień Żywych Trupów

:: REŻYSERIA ::
George A. Romero

:: SCENARIUSZ ::
George A. Romero

:: MUZYKA ::
John Harrison

:: ROK ::
1985

:: CZAS TRWANIA ::
102 min.

:: OBSADA ::
Lori Cardille,
Terry Alexander,
Joseph Pilato,
Jarlath Conroy...

:: WYSZUKAŁ ::
PASTOR