::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Ukryty Wymiar

::
REŻYSERIA::
Paul W.S. Anderson

::SCENARIUSZ::
Philip Eisner

::MUZYKA::
Michael Kamen, Orbital, Prodigy
 

::ROK::
1997

::CZAS TRWANIA::
 96 min.

::KRAJ::
USA,
Wielka Brytania


::OBSADA::
Laurence Fishburne,
Sam Neill,
Kathleen Quinlan

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EVENT HORIZON

 


- Z uwagi na to, że większość ekipy, włącznie z reżyserem i autorem zdjęć to Brytyjczycy, zdjęcia realizowano w dziewięciu z wielu hal Pinewood Studios pod Londynem od 18 listopada 1996 do 14 marca 1997, w 20 osobnych dekoracjach.

- Brytyjczycy Jason Isaacs (psycholog D.J.) i Sean Pertwee (pilot Smith), zagrali już w debiutanckim filmie Paula Andersona "Shopping".

- Montażysta Martin Hunter (debiutował przy "Full Metal Jacket") pracował z Andersonem także przy "Mortal Kombat".

- Statek ratunkowy Lewis & Clark nazwano na cześć dowódców słynnej ekspedycji przez tereny Ameryki Północnej w 1805 roku.

- "Ukryty wymiar" to pokaz wszelkich technik efektów specjalnych. Efekty wizualne wykonała firma Cinesite, natomiast cyfrowa animacja to dzieło The Computer Film Company.

- Efekt wydłubanych oczu wykonano dzięki cyfrowej animacji, nałożonej na pomalowane na niebiesko oczodoły i tegoż koloru szkła kontaktowe.

- Żeby pokazać oba statki kosmiczne z zewnątrz, w firmie Mass Illusions zbudowano aż 28 modeli w sześciu róznych skalach, z czego połowa to miniatury Horyzontu zdarzeń, 12 modeli użyto przy kręceniu statku Lewis & Clark, a dwa zbudowano do jednego, przyprawiającego o zawrót głowy ujęcia stacji kosmicznej Daylight.

- Robiące wrażenie efekty animatroniczne i charakteryzację specjalną wykonała firma Image Animation, pod wodzą guru kina gore, Boba Keena, osławionego makabrycznymi efektami do drugiej i trzeciej części "Hellraisera".

- Paul W.S. Anderson był zmuszony wyciąć aż 20 minut z "Ukrytego wymiaru", by dostać kategorię R.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::