::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Egzorcysta

::
REŻYSERIA::
William Friedkin

::SCENARIUSZ::
William Peter Blatty

::MUZYKA::
Jack Nitzsche

::ROK::
1973

::CZAS TRWANIA::
122 min.

::OBSADA::
Ellen Burstyn
Max von Sydow
Lee J. Cobb
Kitty Winn
Jack MacGowran
Jason Miller
Linda Blair
Reverend William O'Malley
Barton Heyman
Rudolf Schündler
Peter Masterson

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EXORCIST, THE

 


- Film zajął drugie miejsce w plebiscycie "Cinemy" i serwisu internetowego Stopklatka.pl na najlepszy filmowy horror. Przegrał jedynie z "Koszmarem z ulicy Wiązów". Wyniki ogłoszono 31 października 2004.

- Po realizacji filmu wytwórnia Warner Bros musiała zapewnić aktorce Lindzie Blair ochronę na pół roku ponieważ była prześladowana

- W rankingu najbardziej przerażających filmów wszechczasów przeprowadzonym przez magazyn "Giant" w 2005 roku film ten zajął trzecie miejsce.

- Anne Bancroft odrzuciła rolę Chris MacNeil (matki) z powodu ciąży.

- Rolę Regan zaproponowano Danie Plato jednak musiała odrzucić rolę gdyż nie zgodziła się na to jej matka. Dana zagrała za to Sandre Phalor w drugiej części filmu.

- Zwiastun w którym twarz opętanej Regan pojawia się i znika był zakazany w wielu kinach gdyż wywoływał na ludziach ogromne wrażenie.

- Mercedes McCambridge musiała pozwać do sądu Warner Bros za to, że wymienili ją jako głos demona w napisach końcowych.

- Przy obsadzaniu roli Chris MacNeil brano pod uwagę Jane Fondę, Shirley MacLaine, Anne Bancroft i Audrey Hepburn. Ta ostatnia postawiła warunek: film miał być kręcony w Rzymie.

- John Boorman odrzucił propozycję reżyserowania, ponieważ uważał, że scenariusz był "okrutny w stosunku do dzieci". Wyreżyserował za to Exorcist 2.

- Rola Regan MacNeal była oferowana Anissie Jones i Danie Plato.

- Ellen Burstyn zgodziła się na rolę pod warunkiem, że nie będzie musiała powiedzieć "Wierzę w szatana!". Tak też się stało.

- Ellen Burstyn miała drobny uraz kręgosłupa po nakręceniu sceny, gdy jest odrzucana z łóżka swojej córki. Krzyk wydawany przez nią na filmie jest spowodowany prawdziwym bólem.

- Reżyser chciał, aby dokonano prawdziwego egzorcyzmu na planie.

- Schody zostały pokryte pół calową warstwą gumy, aby kaskader był bezpieczny. Studenci z pobliskiego uniwerku chcieli 5 dolarów za możliwość oglądania wyczynów kaskaderskich.

- Chrześcijański kaznodzieja twierdził, że w szpulach z filmem żyje prawdziwy demon.

- Krążą słuchy, że film był przeklęty, to, dlatego, że 9 ludzi zaangażowanych w produkcję zmarło.

- W filmie jest dużo jedno klatkowych ujęć (podświadomych) np. gdy ksiądz śni jak jego matka wychodzi z metra. Pojawia się wtedy jej twarz pomalowana na biało i czarno.

- Plan sypialni był chłodzony przez 4 wentylatory, aby było widać oddech aktorów. Temperatura sięgała nawet -40 stopni!!! Było tak zimno, że pot zamarzał na niektórych. Pewnego dnia, po nocy na planie wytworzyła się mała warstewka śniegu.

- Dźwięk demona który wychodzi z ciała Lindy jest naprawdę dźwiękiem świń w rzeźni...

- Komplet naczyń użyty w filmie był schłodzony przez cztery klimatyzatory do temperatury minus 30-40 stopni...

- Dźwięk przekręcania się głowy Regan uzyskano przez skręcanie skórzanego portfela.

- W 2004 roku zajął 1 miejsce w rankingu przeprowadzonym przez sieć wypożyczalni Blockbuster na najbardziej przerażający horror.

- Głos demona miał być głosem Lindy Blair. Po nieudanych próbach zaangażowano Mercedes McCambridge. Nakarmiono ją surowymi jajami, napojono alkoholem i dano jej papierosy. Potem przywiązano ją do krzesła, zmuszając tym samym do wydawania dziwnych dźwięków.

- Reżyser posunął się daleko, aby aktorzy zachowywali się naturalnie. Strzelał z broni za plecami aktorów, aby uzyskać efekt wystraszenia się. Podobno uderzył któregoś aktora w twarz chwilę przed włączeniem kamery. Nawet związał Lindę Blair i Ellen Burstyn i kazał ekipie na nie krzyczeć.

- Film powodował na widzach masową histerię, przez co karetka wiele razy podjeżdżała pod kina.

- Jeden z widzów zemdlał i złamał sobie szczękę.

- Ekipa była jedyną, której zezwolono na kręcenie w Iraku. Mieli "przy okazji" nauczyć Irackich filmowców paru sztuczek.

- Film został wydany w Anglii na wideo po 14 latach.

- Wersja dla TV została drastycznie ocenzurowana, mimo to nie jest ona używana w TV.

- Producenci przewidywali że praca na planie potrwa 85 dni jednak z powodu komplikacji film kręcono 224 dni.

- William Peter Blatty wystąpił w filmie jako producent filmu, który rozmawia z Burke`m.

- Denise Nickerson była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Regan jednak jej matka po przeczytaniu scenariusza nie zgodziła się by zagrała ona w filmie.

- Aktorka Vasiliki Maliaros przed rolą w "Egzorcyście" nigdy nie miała do czynienia z aktorstwem. William Friedkin odkrył ją w greckiej restauracji. Rolę powierzył jej, dlatego gdyż jak sam mówił była ona podobna do jego własnej matki.

- Był to pierwszy i ostatni film, w którym wystąpiła aktorka Vasiliki Maliaros wcielająca się w postać matki Ojca Karrasa.

- W tym filmie zadebiutował aktor Jason Miller wcielający się w postać Ojca Damiena Karrasa. Za tę rolę otrzymał nominację do Oskara.

- O rolę Ojca Karrasa ubiegał się Jack Nicholson.

- Geraldine Page była brana pod uwagę w obsadzaniu roli matki Ojca Karrasa.

- Pielęgniarka, która wchodzi do biura doktora Taneya to matka Lindy Blair.

- Marlon Brando ubiegał się o rolę Ojca Merrina.

- W filmie wykorzystana jest muzyka Mike Oldfielda pochodząca z albumu Tubular Bells.

- Producenci z Warner Bros. Chcieli, aby w przypadku "The Exorcist" na stołku reżyserskim zasiadł sam Stanley Kubrick.

- Geraldine Page ubiegała się o rolę Chris którą ostatecznie otrzymała Ellen Burstyn.

- Po 27 latach od premiery film "The Exorcist" został ponownie wprowadzony na ekrany w wersji reżyserskiej z kilkoma dodanymi scenami (m.in. słynną z "pajęczym chodem") pod tytułem "The Exorcist: The Version You've Never Seen".

- Pierwsza część powstała na podstawie powieści Williama Petera Blatty'ego wydanej w 1971 roku, który oparł ją na artykule z 1949 roku o 13-letnim chłopcu, który został poddany egzorcyzmom.

- Scena, gdzie "twarz demona" znika z twarzy księdza została nagrana tak, że najpierw sfilmowano aktora z makijażem, zatrzymano kamerę, zdjęto makijaż i nagrano go potem bez makijażu. Skutkiem było małe przesunięcie aktora w kadrze. W najnowszej edycji usunięto ten błąd komputerowo.

- Scena, w której opętana dziewczyna obraca dookoła głową i wymiotuje zajęła 2 miejsce w plebiscycie na najbardziej przerażającą filmową scenę wszech czasów. Plebiscyt był przeprowadzony przez jedną z brytyjskich stacji telewizyjnych w 2003 roku.

- Substancją wydostającą się z buzi opętanej była zupą grochową...

- Rolę Chris MacNeill proponowano Jane Fondzie, Shirley MacLaine, Audrey Hepburn i Anne Bancroft.

- Mówi się, że podczas produkcji filmu zginęło dziewięciu pracowników. Dwójka aktorów nie dożyła premiery "The Exorcist" Jack MacGrowan i Vasiliki Maliaros.

- Wersja telewizyjna pierwszej części cyklu została zubożona o bardziej dosadne teksty opętanej Regan.

- Drugie imię Regan to Teresa.

- W epizodach pojawili się: matka Lindy Blair (pielęgniarka) i autor powieści William Peter Blatty (producent filmowy).

- W scenie masturbacji krzyżem, Linda Blair została zastąpiona przez dublerkę.

- Ojca Dyera zagrał prawdziwy ksiądz, który wykładał do niedawna na uniwersytecie w Fordham.

- William Friedkin nakręcił również alternatywne zakończenie (rozmowa ojca Dyera i porucznika Kindermana, które zostało dodane właśnie do wersji reżyserskiej.

- W scenie w laboratorium językowym możemy dojrzeć biały baner z literami "T A T S U K E T E" co w japońskim oznacza "Pomóż mi".

- Wiliam Fredkin przed nakręceniem filmu poprosił prawdziwego księdza żeby odprawił egzorcyzm na planie zdjęciowym.

- Ewangelista Billy Graham, wierzy że szatan naprawdę znajduje się na taśmie filmowej

- William Peter Blatty ( autor książki na podstawie filmu ) wygrał raz 10.000 dolarów podczas programu słynnego Groucho Marx "You Bet Your Life". Kiedy Groucho zapytał się Williama co zamierza zrobić z pieniędzmi odpowiedział że planuje wziąć wolne i napisać książkę.

- Pokój, w którym dzieje się akcja był kiedyś zamieszkiwany przez Williama Petera Blatty, kiedy był studentem na Uniwersytecie w Georgetown.

- Rick Baker, który zrobił efekt obracającej się głowy stwierdził, że nie było to dla niego nic niezwykłego. Był, więc bardzo zadziwiony, kiedy w kinie byli przerażeni i zszokowani.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: MELSING & REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::