::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Egzorcysta 3

::
REŻYSERIA::
William Peter Blatty

::SCENARIUSZ::
William Peter Blatty

::MUZYKA::
Mike Oldfield,
Barry De Vorzon

::ROK::
1990

::CZAS TRWANIA::
110 min.

::OBSADA::
George C. Scott,
Ed Flanders,
Brad Dourif

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EXORCIST 3

 


- Prezes uniwersytetu twierdzi, że jego ulubiony film to The Fly. Aktor grający jego rolę grał w The Fly 2.

- Reżyser chciał, aby film nazywał się po prostu "Legion" (tak jak książka), ale po długich namowach zmieniono tytuł na Exorcist 3.

- Zainspirowany poczynaniami prawdziwego seryjnego mordercy - Zodiaka.

- Brad Dourif gra rolę faceta z więznienia. Zapytany jak wychodzi i wraca do celi nie będąc zauważonym odpowiedział "To bułka z masłem" ("It`s a child`s play!"). Brad Dourif podkładał głos pod Laleczkę Chucku (Child`s Play) we wszystkich częściach.

- Trzecia część cyklu została wyreżyserowana przez Williama Petera Blatty'ego, autora powieści, na podstawie, której powstał oryginalny "Egzorcysta", jak i powieści "Legion", na podstawie, której powstała część trzecia. Reżyser chciał, aby film nazywał się tak jak książka, lecz producenci wymyśli zmianę nazwy i dodanie do scenariusza sceny z egzorcyzmami.

- W niektórych państwach film wyświetlano pod tytułem "The Exorcist III: Legion".

- Początkowo Jason Miller znany z obsady pierwszej części serii miał w filmie się nie pojawić, ale zmieniono zdanie po przedpremierowych pokazach filmu i dokręcono materiał.

- Kandydatami do roli ojca Francisa w prequelu byli m.in. Kerr Smith i Ryan Phillippe, a ojca Merrina miał zagrać Liam Neeson.

- Bardzo skomplikowana sytuacja pojawiła się podczas produkcji prequela (jak się później okazało - prequeli) "Egzorcysty". Pierwszy reżyser, John Frankenheimer jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć zrezygnował z tej funkcji (miesiąc później zmarł), a zastąpił go Paul Schrader, który po zrealizowaniu niemal całości zdjęć zrobił film, który nie spodobał się producentom z Morgan Creek. Został zwolniony ze stanowiska (zrobił bardziej horror psychologiczny, niż krwawe, efektowne widowisko), a jego miejsce zajął Renny Harlin, specjalista od kina akcji. Fin nakręcił niemal cały materiał na nowo i zrezygnował z części obsady, wprowadzając m.in. postać graną przez Izabellę Scorupco. Co się okazało: po umiarkowanym sukcesie wersji Harlina, Paul Schrader dokończył swój film i pod tytułem "Dominion: Prequel To The Exorcist" który najpierw został wyświetlony na kilku festiwalach (otrzymał zdecydowanie lepsze recenzje niż "Exorcist: The Beginning") by później zostać wydanym na dvd. Szkoda jedynie, że nie zatrudniono (były takie plany) reżysera pierwszej części Williama Friedkina.

- Gabriel Mann grający rolę ojca Francisa u Schradera, został zastąpiony Jamesem D'Arcy.

- We wszystkich częściach przewija się postać ojca Merrina - jeśli nie fizycznie, to chociaż hmm... duchowo(?).

- Linda Blair, która pojawiła się w pierwszych dwóch odcinkach, sparodiowała swą rolę w komedii z Leslie Nielsenem "Repossessed" ("Egzorcysta 2 i 1/2").

- Mimo, że w części trzeciej pojawiły się postaci znane z oryginału (porucznik William Kinderman, ojciec Dyer i ojciec Damien Karras), to prócz tego ostatniego (granego w obu przypadkach przez Jasona Millera) zagrali je inni aktorzy. Odpowiednio: (1-Lee J. Cobb, 3-George C. Scott) oraz (1-William O'Malley, 3-Ed Flanders).


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

MUZYKA

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::