:: POSTERY ::

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

FOG, THE

 

- Inspiracją do nakręcenia filmu była dla Johna Carpentera wizyta w kamiennym kompleksie Stonehenge wraz z Debrą Hill.

- Inspiracją do powstania filmu była dla Carpentera produkcja pod tytułem "Crawling Eye".

- John Carpenter obdarzył bohaterów filmu imionami ekipy, która pracowała z nim przy produkcji Halloween.

- Cytat na początku filmu to 2 końcowe linijki wiersza "A Dream Within a Dream", który napisał Edgar Allan Poe.

- Film po wycięciu paru scen okazał się za krótki do kin, dlatego reżyser dodał scenę, w której Stary Kapitan opowiada straszne opowieści.

- John Carpenter postanowił sam pokazać się na ekranie - zagrał tu rolę asystenta księdza Malone na samym początku filmu.

- John Carpenter przyznaje, że dodatkową inspiracją przy tworzeniu postaci dla "Mgły" był angielski film z 1958 r. "The Trollenberg Terror", w którym na Ziemię najeżdżają tajemnicze monstra, zamieszkujące radioaktywną chmurę.

- Dwie główne role kobiece, kreowane przez Adrienne Barbeau oraz Jamie Lee Curtis ani razu nie spotykają się w żadnej ze scen

- Po pracach edytorskich film okazał się zbyt krótki, jak na produkcję kinową - reżyser postanowił, więc dokręcić prolog ze starym kapitanem opowiadającym dzieciom przy ogniu legendę o duchach.

- Film kręcono w stanie Kalifornia w USA.

- Wycięcie kilku scen spowodowało, iż film był za krótki do kin, dlatego reżyser dodał scenę, w której Stary Kapitan opowiada straszne opowieści.

- Blake, był grany przez specjalistę od makijażu Roba Bottina. Kiedy przyszedł prosić o pracę, Carpenter poprosił go żeby wstał. Bottin juz myślał, że zostanie wyproszony, jednak kiedy John zobaczył jak wysokim jest on mężczyzną, dał mu rolę.

- Film miał wyjątkowo mały budżet - wydanie go w rozszerzonym Panavision, było chwytem mającym na celu uniknięcie zaszufladkowania go do marnych horrorów nisko budżetowych.

- Zespół, którego piosenkę słychać w audycji radiowej nazywa się "The Coupe DeVilles". Jest to nazwa zespołu, w którym grał reżyser - John Carpenter.

- Kiedy Andy widzi złotą monetę, która zmienia się w kawałek drewna, znalezisko jest kompletnie zanurzone. Kiedy chłopak wyciąga drewno, kilka sekund potem jest już zupełnie suche.

- Kiedy ojciec Malone przekartkowuje dziennik swojego przodka na jednej ze stron przez moment widać nieprzyzwoite napisy.

- Stevie mówi, iż jest godzina 1:00, jednak zegarek Nicka pokazuje 1:40.

- Latarnia morska traci łączność z biurem szeryfa, gdyż mgła uszkodziła kable telefoniczne. Jednak te kable to przewody wysokiego napięcia, więc telefony powinny dalej działać.

- Magnetofon zaczyna wolniej działać zanim słona woda z drewna na niego spływa.

- Światło użyte do oświetlenia wnętrza samochodu Nicka jest widoczne na desce rozdzielczej, kiedy auto zawraca by jechać do stacji meteorologicznej.

- Kościół atakuje 7 zjaw, tyle, że równocześnie duchy atakują latarnię morską.

- W barze, kiedy Nick rozmawia ze Stevie, widać fragment latarni. Po lewej stronie tego ujęcia widać członka ekipy filmowej, "produkującego" mgłę.

- W biurze koronera włosy Elizabeth są krótsze niż w innych scenach filmu. Poza tym ma na sobie tenisówki, a nie buty.

- Kiedy jeden z marynarzy obserwuję mgłę przez okienko, widać inny rodzaj dymu niż mgła.

- Elizabeth zdejmuje rękawiczki, kiedy wsiada do samochodu Nicka na początku filmu. Kiedy przednia szyba pęka, a Nick traci kontrolę nad pojazdem, w poszczególnych ujęciach rękawiczki są z powrotem na jej dłoniach.

- Kiedy Stevie słyszy dźwięk drewna ze statku, jest godzina 5:35. Kiedy drewno zaczyna płonąć jest już 5:40. Kiedy Stevie pozbywa się drewna ponownie jest 5:35.

- Kiedy duchy wdzierają się do kościoła słychać dźwięki tłuczonego szkła w oknach. Potem żadnych odłamków szkła w kościele nie widać.

- Pochmurne niebo zmienia się w słoneczne, kiedy Nick i Elizabeth idą do portu.

- Koroner, jest w napisach końcowych wymieniony jako Dr Phibes. Jest to nawiązanie do postaci Antona Phibesa, którą grał Darwin Joston.
 

 
 


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ POLSKI ::
Mgła

:: REŻYSERIA ::
John Carpenter

:: SCENARIUSZ ::
Debra Hill,
John Carpenter

:: MUZYKA ::
John Carpenter

:: ROK ::
1980

:: CZAS TRWANIA ::
 89 min.

:: KRAJ ::
USA

:: OBSADA ::
Jamie Lee Curtis,
Adrienne Barbeau,
Janet Leigh...

:: WYSZUKAŁ ::
PASTOR