::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Candyman

::
REŻYSERIA::
Bernard Rose

::SCENARIUSZ::
Bernard Rose

::MUZYKA::
Philip Glass
 

::ROK::
1992

::CZAS TRWANIA::
99 min.

::OBSADA::
Xander Berkeley
Michael Culkin
DeJuan Guy
Kasi Lemmons

::PLUSY::
+ Dobra gra aktorów
+ Bardzo dobra muzyka
+ Klimat
+ Fabuła
+ Clive Barker


::MINUSY::
- Trochę za mało scen morderstw

::OCENA FILMU::
8,5/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CANDYMAN

 

“ We Dare You To Say His Name Five Times”

Młoda studentka z Chicago, Helen Lyle (Virginia Madsen), pisze pracę magisterską o współczesnym folklorze. Zaciekawia ją legenda o duchu Candymanie, mającym hak zamiast ręki, którego można przywołać przez pięciokrotne wypowiedzenie jego imienia przed lustrem. Rzekomo pojawia się on w okolicznych slumsach. Helen, wraz z przyjaciółką Bernadette, zaczynają prowadzić swoje prywatne śledztwo. Udają się do niebezpiecznej dzielnicy w poszukiwaniu ducha. Candyman zostaje przywołany i popełnia serię przerażających morderstw....

Powszechna opinia, że najlepsze filmy grozy zostały wyprodukowane w latach 80-tych nie jest do końca trafna. Potwierdzeniem tego jest właśnie Candyman z 1992 roku. Powstał on na podstawie opowiadania Clive Barkera „Zakazany”, znajdującego się w „Księdze Krwi V”. Sam Clive jest również producentem tego filmu. Jest to bardzo udana adaptacja opowiadania tego wspaniałego pisarza.

Od samego początku film wciąga. Podczas oglądania towarzyszy napięcie. Nie ma może elementów gore w tym obrazie , ale można się przestraszyć w kilku momentach. Gra aktorów jest na wysokim poziomie: wyróżnić można Virginie Madsen i świetną kreację stworzoną przez Tony’ego Todd’a znanego m.in. z „Nocy Żywych Trupów” z 1990 roku. Świetne są momenty, kiedy Candyman niemal hipnotyzuje Helen - jego głos sprawia, że oglądającego przechodzą ciarki. Efektów specjalnych nie ma może zbyt wiele, ale na uwagę zasługuje scena, kiedy do leżącej w szpitalu Helen przychodzi Candyman i „zawiesza się” nad jej łóżkiem. Kolejnym plusem filmu jest wciągająca historia samego Candymana. Również muzyka jest bardzo dobra. Chórki połączone z dobrym fortepianem tworzą fajny nastrój i jeszcze bardziej potęgują klimat tego filmu.

Podsumowując: "Candyman" jest bardzo dobrym obrazem, który każdy horror-maniak powinien zobaczyć. Znajduje się w mojej czołówce najlepszych filmów grozy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: ROLAND

 
     
 ::GALERIA::