SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

CANNIBAL FEROX 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Cannibal Ferox - Niech Umierają Powoli

::REŻYSERIA::
Umberto Lenzi

::SCENARIUSZ::
Umberto Lenzi

::MUZYKA::
Roberto Donati

::OBSADA::
Giovanni Lombardo Radice, Zora Kerova...

::KRAJ::
Włochy

::ROK::
 1981

::CZAS TRWANIA::
95 min.


 
 

Młoda studentka antropologii postanawia udać się do Amazonii, by znaleźć potwierdzenie tez postawionych w swojej pracy dyplomowej. Gloria była przekonana o tym, że przypisywanie ludnością dorzecza Amazonii kanibalizmu to duże nadużycie, przekręcanie faktów, a nawet zwykły mit. W poczuciu bezpieczeństwa wyrusza na wyprawę do dżungli. Towarzysza jej – brat i koleżanka nimfomanka. Zaczyna się niewinna przygoda, a bohaterowie nie zrażają się niewygodami podróży i ciągle napotykanymi kłopotami. Gdy nawala wynajęty dżip – odważny Rudi daje rozkaz wymarszu pieszo w głąb tropikalnego lasu. Dość szybko spotykają oni dwoje Amerykanów z NY. Mężczyźni twierdzą, że uciekają przed kanibalami, którzy zjedli ich przewodnika. Przerażeni mężczyźni wydają się dość wiarygodni. Opowiadają im historię swojej niedoli, o torturach i że musieli patrzeć jak okrutne plemię obcina, i zjada genitalia ich portugalskiego towarzysza.

  

Zbieranina różnych osobowości postanawia spędzić tę noc w dżungli. Gloria wciąż nie wierzy w istnienie kanibali i przystwarza pozostałym kłopot – wpadając rano w pułapkę na dzikie zwierzęta. Jej brat rozpoczyna poszukiwania, dzięki którym natrafiają na wioskę tubylców. Nie ma w niej wojowników, tylko starcy i kobiety. Wszyscy wyglądają na przerażonych, nie z powodu, że pierwszy raz widzą białych ludzi, ale jakby już kiedyś biali wyrządzili im jakąś krzywdę. Jeden z uciekinierów – Joe mdleje z powodu odniesionych wcześniej ran. Reszta postanawia nie opuszczać wioski dopóki mężczyzna nie wyzdrowieje. Gloria i Rudi wykorzystują czas na robienie zdjęć i poznawanie kultury tubylców, natomiast porywczy Mike zabawia się z zawsze chętną Pat. Wspólna zabawa im nie odpowiada i postanawiają zrobić trójkącik z tutejszą kilkunastoletnią dziewicą. Cała sytuacja kończy się nieszczęśliwą śmiercią Indianki, którą Mike zastrzelił będący pod wpływem kokainy. Tubylcy stają się coraz bardziej zdenerwowani i żądni zemsty. Na łożu śmierci Joe wyznaje prawdę o jego i Mikea pobycie w dżungli. Chcieli oni zarobić, żeby spłacić długi u nowojorskiej mafii. Okazją miały być szmaragdy, które posiadał jeden z Indian. Zaprowadził ich nad rzekę, gdzie je rzekomo znalazł. Joe i Mike długo prowadzili poszukiwania cennych minerałów, lecz bez rezultatu. Mike wściekł się i zaczął terroryzować całą wioskę. To on przywiązał do pala przewodnika i odciął jego genitalia, po czym bestialsko zabił. Historia stała się jasna, więc Gloria i Rudi postanowili uciec...

  

Film wzorowany na „Cannibal Holocaust”, ale fałszywie co niektórzy nazywają go „Cannbial Holocaust 2”. Mam mieszane odczucia po obejrzeniu tego filmu. Czułem się jakbym oglądał marną podróbkę „HC”. Razi znęcanie się nad zwierzętami, za co reżyser został słusznie skazany (zapłacił tylko grzywnę). Nie wykorzystano w pełni pięknych plenerów Amazonii. Film nie trzyma mocno w napięciu i łatwo można było przewidzieć co nastąpi w kolejnej sekwencji. Mimo wszystko dość udana produkcja. Wysoka nota to jednak w dużej części zasługa ciekawej historii. Mało powstało filmów dokumentujących życie plemion Amazonii praktykujących kanibalizm, mimo iż to bardzo ciekawe zagadnienie. Muzyka idealnie pasuje to całokształtu, choć nie jest oryginalna. Film trudno traktować jako gatunkowy horror – jest to „tylko” kolejna pozycja z typu gore. Miłośnicy gatunku będą zadowoleni, pozostała część widzów (dodajmy tak większa) będzie zniesmaczona scenami odcinania genitaliów, rozpruwania zwierząt i ludzi oraz jedzenia ich wnętrzności. 

::PLUSY::
+ muzyka,
+ obsada,
+ realistyczność scen

::MINUSY::
- podróbka „HC”,
- słabe plenery,
- brutalność

::OCENA FILMU::
6/10 

   

AUTOR: ANDRE