::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Carrie

::
REŻYSERIA::
Brian De Palma

::SCENARIUSZ::
Lawrence D. Cohen

::MUZYKA::
Pino Donaggio
 

::ROK::
1976

::CZAS TRWANIA::
98 min.

::OBSADA::
Sissy Spacek
Piper Laurie
Amy Irving
William Katt

::PLUSY::
+ Gra aktorska
+ Starannie dobrana obsada
+ Końcowa scena
+ Klimat
+ Zdjęcia
+ Film jest ciekawy
+ Klasyka


::MINUSY::
- Nie ma

::OCENA FILMU::
9,5/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CARRIE

 

Telekineza - zdolność przemieszczania przedmiotów za pomocą siły umysłu. Na świecie jest niewiele takich osób. Odnotowano podajże siedem przypadków. Zazwyczaj ludzie nie panują nad tym tylko od czasu do czasu przypadkiem coś się koło nich poruszy. Gorzej, jeśli owa osoba umie to kontrolować, a ktoś ją poważnie wkurzy.

Carrie jest nieśmiałą nastolatką wychowywaną przez matkę - fanatyczkę religijną. Niestety nie ma uznania wśród rówieśników. Często spotyka się z wyzwiskami i obelgami. Po jakimś czasie Carrie odkrywa w sobie zdolności telepatyczne. Szkołę obiega wiadomość o balu. Bohaterkę zaprasza jeden z najprzystojniejszych chłopaków w szkole. Niestety nie wie, że koleżanki zgotowały jej okropny kawał. Carrie dzięki swoim zdolnościom urządza w szkole krwawą jatkę...

Film mnie mile zaskoczył. Spodziewałem się słabego horroru, mimo tego, że większość ekranizacji Kinga jest dobra. Brian De Palma doprowadził wszystko do perfekcji. Nie znajdziemy tam żadnych bezsensownych scen przeplatanych głupimi dialogami. Efekty specjalne jak na tamte lata (1976) są dość dobre. Sissy Specek bardzo dobrze odegrała swoją role i została świetnie scharakteryzowana-właśnie tak wyobrażałem sobie ją, kiedy czytałem książkę.

Warto też wspomnieć, że w role Billego Nolana wcielił się John Travolta! Dziwne, ale Stephen King niezbyt entuzjastycznie przyjął film. Także zdjęcia zasługują na uwagę. Powstał też seqeuel, jednak moim zdaniem to gniot, który nie powinien powstać. Końcowa scena gdzie Carrie urządza w szkole krwawą jatkę jest bardzo efektowna i zostaje w pamięci na długi, długi czas (jest to chyba tak sławne jak słynne ''Party's Over''z Martwicy Mózgu:) Mogę jeszcze wspomnieć, że Brain De Palma zaskoczy was także w końcóweczce filmu. Ale szczegółów już nie zdradzę.

Jest to klasyka kina grozy i w największym stopniu na to zasługuje. Śmiało można go porównać do takich arcydzieł jak ''The Shining'', ''Nightmare on Elm Street'' czy nawet ''Hellraiser'' bądź ''The Texas Chainsaw Massacre''. Polecam go wszystkim.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: BARTHOLOMEW

 
     
 ::GALERIA::