::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Oko Kota

::
REŻYSERIA::
Lewis Teague

::SCENARIUSZ::
Stephen King

::MUZYKA::
Alan Silvestri
 

::ROK::
1984

::CZAS TRWANIA::
91 min.

::OBSADA::
Drew Barrymore
James Woods
Alan King
Kenneth McMillan

::PLUSY::
+ Doborowa obsada
+ Świetny pomysł
+ Klimat
+ Krótkie i zwięzłe historie
+ Nie nudzi


::MINUSY::
- Mała ilość strasznych scen
- Nie dla wszystkich
- Mała ilość efektów specjalnych
- To nie jest typowy horror

::OCENA FILMU::
7/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CAT'S EYE

 

"Cat's Eye" jest zbiorem trzech opowieści, pełnych czarnego humoru, z małym dreszczykiem emocji. Historia ta zstała przedstawiona z punktu widzenia kota, który podróżując po kraju, dostrzega nieprawdopodobne sytuacje. Nasz główny bohater zaczyna swoją przygodę w Nowym Jorku. Obserwuje poczynania palacza, który zgłosił się do kliniki antynikotynowej. Metody stosowane w owej klinice były niekonwencjonalne, ponieważ po zapaleniu papierosa "agenci" zaczynają torturować rodzinę hospitalizowanego. Atlantic City, to drugie z miast, jakie odwiedza nasz obserwator. Tym razem bogaty hazardzista mści się na kochanku swojej żony. Jedynym sposobem, aby uniknąć zemsty, jest zakład. Jeśli wygra, będzie wolny. Wilmington to ostatnie zmaganie Generała. Amanda, to mała dziewczynka, którą nękają przerażające koszmary. Jedynym rozwiązaniem jest nowo zaadaptowany kotek...

Stephen King jest światowej klasy pisarzem. Często jego powieści i nowele są adaptowane na potrzeby wielkiego ekranu. Tak samo jest z "Cat's Eye". Znawcy klasycznego horroru wiedzą, że filmy oparte na jego książkach są bardziej opowieściami z dreszczykiem, niż obrazem grozy, który może powalić widza z nóg. Podczas oglądania, uczucie strachu odchodzi w zapomnienie. Nie wiem jakie było zamierzenie autorów, ale nie istnieją takie sytuacje, w których choćby na chwilę czulibyśmy niepokój czy inną formę strachu. "Cat's Eye" klimatem przypomina "Creepshow", w którym jak tutaj mamy zlepek różnych historyjek. Przyznam, że takie krótkie formy są dużo ciekawsze niż film, który trwa półtora godziny i dopiero po połowie dowiadujemy się o co tak naprawdę chodzi. W "Cat's Eye" już po chwili autorzy przedstawiają nam motyw, którym będziemy się kierować do końca trwania seansu.

Każda z opowieści jest oryginalna. Weźmy na przykład pierwszą. Nałogowy palacz, chcący rzucić palenie, wstępuje do kliniki antynikotynowej. Ku jego zaskoczeniu, doktor objaśnia mu dokładnie, co stanie się z jego rodziną, jeżeli zapali papierosa. Początkowo mają podłączyć jego żonę pod prąd, później zająć się jego córką, jeśli to nie pomoże, posuną się do bardziej drastycznych metod. Jak widać, każda z tych nietypowych sytuacji ma swoje przesłanie. Jedynie ostatnia historia jest zupełnie z innej beczki. Pomysły Stephena Kinga wiele razy zadziwiają swoją oryginalnością i końcowym efektem. Oczywiście liczę się z tym, że film ten może spotkać się z dużą falą krytyki. Jeśli nie poznałeś jeszcze klimatu, w którym pisze Stephen King, to ten film przedstawi ci go w stu procentach.

"Cat's Eye" jest klasycznym przykładem klimatu, w którym pisze Stephen King, dlatego też pamiętajcie o tym przed włączeniem tego filmu. Jak na 1984 rok, ekranizacja ta jest dość dobrze zrobiona. Jedynym mankamentem jest brak znaczących efektów specjalnych. Ale patrząc na obsadę trzeba pogratulować. Zatrudniono wiele znanych gwiazd. Efekt końcowy jest po prostu oszałamiający. Jedynie do czego można się przyczepić to już wcześniej wspomniane FX i oczywiście na miano horroru film ten nie zasługuje. Podczas oglądania cieszy praktycznie wszystko. Nie ma nużących scen, które wiją się w nieskończoność. Interesujące i szybkie rozwiązania trzech historyjek. Po prostu nic dodać nic ująć. Jeśli jesteś fanem Stephena Kinga to jest wyśmienita pozycja dla ciebie, a jeśli nie, to także powinieneś zobaczyć ten film i przekonać się w jakich klimatach obraca się ten znany i szanowany pisarz.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::