::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Potwór

::
REŻYSERIA::
William Malone

::SCENARIUSZ::
 
William Malone
Alan Reed


::MUZYKA::
Thomas Chase
 

::ROK::
1985

::CZAS TRWANIA::
97 min.

::OBSADA::
John Stinson
Jim McKeny
Buckley Norris
Michael Griswold

::PLUSY::
- Ciekawa fabuła
- Szybka akcja
- Mroczna scenografia
- Gra aktorska Klausa Kinskiego


::MINUSY::
- Zdjęcia
- Za mało ujęć z potworem

::OCENA FILMU::
7/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CREATURE (TITAN FIND)

 

Film Creature jest drugim (po Scared to Death z 1981 roku) pełnometrażowym obrazem jednego z "mistrzów horroru" Williama Malone’a (m. in. House on Haunted Hill, FeardotCom czy jeden z odcinków serialu "Masters of Horror" właśnie). Akcja horroru science – fiction rozpoczyna się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na największym księżycu Jowisza, Tytanie, gdzie dwójka astronautów dokonuje odkrycia nieznanej formy życia. Jednakże obcy nie jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i natychmiast zabija jednego z nich. W następnej scenie widzimy zderzenie statku kosmicznego z jedynym ocalałym astronautą z ogromną stacją kosmiczną. Następnie poznajemy głównych bohaterów – ekipę drugiej wyprawy amerykańskiej korporacji NTI na Tytana, która ma zbadać przyczynę tych dziwnych wydarzeń oraz odkrycia dokonane przez ich poprzedników. Podczas lądowania na Tytanie ich statek zostaje uszkodzony, więc kosmonauci muszą szukać pomocy na statku rywalizującej z NTI korporacji – niemieckiej Richter Dynamics. Wkrótce spotykają jedynego ocalałego z 22 członków tej wyprawy, profesora Hofnera (w tej roli niezapomniany Klaus Kinski), który ostrzega ich przed szalejącą na jego statku bestią, jednak ekipa, zdesperowana kończącym się tlenem, zmuszona jest do szukania ratunku. Tam zaczynają ginąć kolejni członkowie załogi, a trójka ocalałych podejmuje próbę pokonania krwiożerczego potwora.

Tak pokrótce przedstawia się fabuła filmu, który mimo stosunkowo niskiego budżetu (4 miliony dolarów), oferuje ciekawe wykonanie. Efekty specjalne stoją na nienajgorszym poziomie poziomie, a ich autorem jest m. in. Doug Beswick, który pracował wcześniej przy "Gwiezdnych Wojnach" i "Imperium Kontratakuje". Jednym z plusów jest mroczna, surowa scenografia, oddająca klimat niebezpieczeństwa, jakie czyha na bohaterów. Kolejny plus to szybka akcja, która nie pozwala się nudzić. Aktorstwo stoi na średnim poziomie, choć wybija się przede wszystkim wspomniany wcześniej Kinski. Muzyka dobrze komponuje się z obrazem, jednak nie zapada w pamięć na dłużej. Film posiada również słabe strony, fatalne zdjęcia autorstwa Harry’ego Mathiasa, który stosuje zbyt duże zbliżenia. Sam potwór widoczny jest w małej liczbie scen, a dopiero pod koniec widzimy go w pełnej okazałości (chociaż może to i dobrze, bo przez większość filmu odczuwamy napięcie). Sam wygląd stwora jest dość ciekawy, a wykonanie kostiumu nienajgorsze. Film Malone’a został oceniony dość średnio przez widzów, choć w 1985 roku zyskał uznanie w oczach członków Akademii Science – Fiction, Fantasy i Horroru, którzy nominowali go do prestiżowej nagrody Saturn Award w kategoriach: najlepszy horror oraz najlepsze efekty specjalne.

Podsumowując, jest to ciekawe połączenie horroru z science – fiction. Głównie fanom tych dwóch gatunków można go polecić. Co nie znaczy, że nie spodoba się innym. Twórcy tego filmu, pomimo ograniczonego budżetu, potrafili stworzyć interesujący i wciągający obraz z dobrą, nie posiadającą błędów fabułą.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PAUL

 
     
 ::GALERIA::