SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

HACK! 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Cięcie

::REŻYSERIA::
Matt Flynn

::SCENARIUSZ::
Matt Flynn

::MUZYKA::
Scott Glasgow

::OBSADA::
Danica McKellar, Jay Kenneth Johnson...

::KRAJ::
USA

::ROK::
2007

::CZAS TRWANIA::
89 min.


 
 

Uczniowie college'u na wycieczce edukacyjnej.
Wyspa.
Brak zasięgu.
Tajemniczy morderca.
Cięcie.

To kolejny z filmów, który łączy cechy dwóch gatunków – horroru (ściślej mówiąc slashera) i komedii. Jego twórcy z pewnością doskonale bawili się przy pracy, natomiast podziwianie efektów ich wysiłku artystycznego nie jest już tak przyjemne.

Trzeba jednak przyznać, że zaczyna się nieźle. Oto samotny, przerażony człowiek, w którym fani horroru mogą rozpoznać Kane'a Hoddera, ucieka przed prześladowcą po lesie. Bez powodzenia. Następnie akcja przenosi do college'u, gdzie uczy się grupka bohaterów filmu. Kierowana chęcią poprawienia ocen młodzież wybiera się w celach edukacyjnych na prawie bezludną wyspę. Jak zwykle w tego typu filmach, co zresztą należy do ich lubianych cech, młodzi nie spodziewają się, że wielu z nich straci życie podczas szkolnej wyprawy. Kto przeżyje? Czy będzie to nieśmiała kujonka w okularach? Beztroska fanka ciężkiego brzmienia? Szkolny gwiazdor sportowy? I, przede wszystkim, kto i dlaczego zabija?

W Cięciu dużo mówi się o kinematografii, zwłaszcza o horrorach, zarówno tych, które przeszły do klasyki, jak i o najnowszych produkcjach. Zamierzony autotematyzm filmu usprawiedliwia wtórność fabuły, nie da się mu zarzucić bezmyślnego kopiowania, ponieważ wszelkie sceny zaczerpnięte z innych horrorów są w nim umieszczone jak najbardziej celowo. Jest to bowiem film o kinomanach. Horror ten nie prezentuje  wysokiego poziomu, może jednak pełnić funkcję swoistego hołdu dla źródeł inspiracji – Ptaków, Piły czy Teksańskiej masakry piłą mechaniczną.

Gra aktorska w Cięciu nie oszałamia, jest po prostu poprawna,  być może dlatego, że prawie wszystkie role były odtwarzane przez aktorów serialowych, niekoniecznie z pierwszego planu. Jako nieśmiała kujonka w okularach wystąpiła Danica McKellar – Winnie Cooper, wielka miłość Kevina Arnolda, bohatera  Cudownych lat. Występując w Cięciu raczej nie popchnęła swej kariery do przodu. Na ekranie zobaczymy między innymi także Seana Kannana i Adrienne Frantz z żywej legendy  wyjątkowo mulących telenowel, Mody na sukces. Poziom ich umiejętności dowodzi, że na planie tasiemca niewiele się nauczyli. Jako ciekawostki można potraktować wyżej wspomniany epizodyczny występ Kane'a Hoddera na początku filmu oraz pojawienie się Williama Forsythe'a, grywającego np. w filmach Roba Zombie.

Elementy humoru w tym filmie zdecydowanie psują i tak nikłą atmosferę grozy, jednocześnie będąc mało śmieszne. Zobaczymy trochę krwi, ale wytrawnego widza nic tu nie zaskoczy. Cięcie nie prezentuje ani wymyślnego zakończenia, ani nie dostarcza mocnych wrażeń, makabryczna jest tu tylko przewidywalność fabuły, a nie musiał być to zły film. Humor i horror trzeba umieć łączyć, ponieważ zestawianie dwóch tak odmiennych gatunków nie jest łatwe. Cięcie można zobaczyć, zwłaszcza jeśli przyjmie się założenie, że „na bezrybiu i rak ryba.” 

::PLUSY::
autotematyzm
+
dobry początek
+
scenografia
+ krwawe sceny

::MINUSY::
- przewidywalność fabuły
- nieumiejętne połączenie humoru z grozą
- niski poziom humoru
- mało elementów horroru
- zmarnowany potencjał na typowy, ale przyzwoity slasher

::OCENA FILMU::
4
/10 

   

AUTOR: KAROLINA GÓRSKA