::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Dom Na Przeklętym Wzgórzu

::
REŻYSERIA::
William Malone

::SCENARIUSZ::
Robb White, Dick Beebe

::MUZYKA::
Don Davis
 
::ROK::
1999

::CZAS TRWANIA::
96 min.

::OBSADA::
Geoffrey Rush
Famke Janssen
Taye Diggs
Peter Gallagher

::PLUSY::
+ Scenografia
+ Atmosfera
+ Aktorstwo
+ Muzyka


::MINUSY::
- Zakończenie

::OCENA FILMU::
8/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


HOUSE ON HAUNTED HILL

 

W 1959 roku William Castle nakręcił jeden ze swoich najlepszych horrorów i chyba jeden z najlepszych w tamtym okresie. Mowa oczywiście o oryginalnym Domu na Nawiedzonym Wzgórzu, z genialnym Vincentem Price’m w roli głównej. Dokładnie 40 lat później panowie Joel Silver i Robert Zemeckis założyli nową firmę producencką o nazwie Dark Castle Entertainment (od nazwiska Castle’a), której celem była i jest do dzisiaj produkcja nowych wersji kultowych, lecz nieco zapomnianych horrorów. I właśnie pierwszym projektem nowej firmy było stworzenie remake’u Domu na Przeklętym Wzgórzu. Reżyserii podjął się imiennik Castle’a – William Malone, znany wcześniej między innymi z filmów takich jak Creature, Scared to Death czy też serialu Opowieści z Krypty.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1931 roku, w zakładzie psychiatrycznym dla obłąkanych kryminalistów, gdzie szalony doktor Vannacutt (Jeffrey Combs) dokonuje makabrycznych eksperymentów na pacjentach. Pewnego dnia wydostają się oni z cel, mordując cały personel. Przed śmiercią Vannacutt uruchamia mechanizm zamykający cały budynek, pacjenci płoną żywcem w szalejącym wewnątrz pożarze. Siedemdziesiąt lat później znany miliarder Steven H. Price (Geoffrey Rush, nazwisko bohatera zaczerpnięto od nazwiska Vincenta Price’a, który grał tę rolę w oryginale) wynajmuje instytut, wydając w nim przyjęcie urodzinowe dla swojej rozpieszczonej żony Evelyn (Famke Janssen). Na przyjęcie przybywa piątka gości: były baseballista Eddie Baker (Taye Diggs), producentka filmowa Sara Wolfe (Ali Larter), dziennikarka telewizyjna Melissa Marr(Bridgitte Wilson), doktor Blackburn (Peter Gallagher) oraz obecny właściciel domu Watson Pritchett (Chris Kattan), jednak nie są to osoby, które zaprosił Price. Niezrażony całą sytuacją, proponuje im udział w grze, w której każdy może wygrać milion dolarów, należy jedynie przetrwać noc w nawiedzonym domu. Gdy wybija północ, goście zostają uwięzieni przez mechanizm zamykający wszystkie wyjścia. Zaczyna się gra o życie.

Fabuła jest bardzo ciekawa, a niespodziewana zwroty akcji sprawiają, że nie można się nudzić. Aktorstwo stoi na najwyższym poziomie i jest chyba największym atutem tego obrazu. Na ekranie bryluje przede wszystkim świetny Geoffrey Rush, który gra nie gorzej niż Price w oryginale. Szkoda tylko, że tak mało jest scen z legendą horroru, Jeffrey’em Combrem. Kolejnym plusem staje się świetna scenografia, która sprawia, że film posiada niesamowitą atmosferę. Dobrą robotę wykonał kompozytor Don Davis, a jego motyw przewodni nawiązuje do klasyki gatunku. Świetnym posunięciem było też użycie utworu "Sweet Dreams" Marilyna Mansona. Właściwie jedynym błędem, ale za to bardzo poważnym, jest psujące całość zakończenie, nie pasujące do reszty filmu. Twórcy po raz kolejny przesadzili z efektami specjalnymi, tworząc niebudzącego grozy mrocznego potwora, który goni bohaterów. Szkoda, bo można było zrobić to inaczej, ogólny obraz filmu został lekko zepsuty. W przypadku każdego remake’u nie obędzie się bez porównań do oryginału. Twórcy nowej wersji starali się, więc dodać jak najwięcej od siebie do podstawowej historii, dzięki temu stworzyli jeden z najoryginalniejszych remake’ów jaki widziałem. Mimo fatalnego zakończenia, sam film wart jest obejrzenia. Jeśli ktoś lubi historie o nawiedzonym domu, to jest to pozycja dla niego. Ciekawa fabuła i świetne wykonanie zapewni widzowi półtorej godziny dobrej rozrywki. A o to przecież chodzi.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD
 
 


AUTOR:
PAUL
 

 
 ::GALERIA::