SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

[REC] 2 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Rec 2

::REŻYSERIA::
Jaume Balaguero,
Paco Plaza

::SCENARIUSZ::
Jaume Balaguero, Paco Plaza, Manu Diez

::MUZYKA::
Oriol Tarrago

::OBSADA::
Manuela Velasco, Ferran Terraza, Jorge-Yaman Serrano, Pablo Rosso...

::KRAJ::
Hiszpania

::ROK::
 2009

::CZAS TRWANIA::
85 min.


 
 

W 2005 roku po premierze pierwszej części [REC] byłem zaskoczony, że można było wyprodukować tak dobry film, który był nakręcony "kamerą z ręki. W 2009 roku powstała druga część, na którą czekałem z niecierpliwością. Okazało się jednak, że pewna część elementów filmu została zachowana, ale pozostałą część zmieniono. Zacznijmy najpierw od opisu fabuły, a później przejdę do swojej oceny, która nie każdemu może się spodobać.

  

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie zakończenia pierwszej części. Kilkuosobowy oddział wraz z ekspertem Ministerstwa Zdrowia (jak się później okazuje, człowiek z MZ jest księdzem), wkraczają do budynku, który został odizolowany z powodu zarazy. W tym samym czasie do budynku wchodzą również dzieciaki żądne ciekawej historii. Żadna z grup nie wie o swojej obecności w budynku. Po pewnym czasie, losy obu grup splatają się. Czy i kto przeżyje? Przekonacie się oglądając tę część.

  

Mimo, że pierwsza część [REC] okazała się prawdziwym hitem, to akurat druga jest trochę jej przeciwieństwem. [REC] 2 podzielony jest na "trzy części". W pierwszej możemy zobaczyć działanie "elitarnej grupy", w drugiej historię dzieciaków, a w trzeciej losy obu grup się splatają. Przyznam, że rozłożenie filmu na te trzy części było trochę bezsensu, jednak nie wiem jak inaczej możnaby przedstawić wątek filmu. Według mnie fabuła jest nieprzemyślana, ponieważ już po kilkunastu minutach można by zakończyć film i wszystko byłoby dobrze. Już po pewnym czasie następuje nowy rozdział i zaczyna się kolejny epizod, który ma rozkręcić film na całego, jednak tego nie robi. Druga część jest gorsza, wprowadza pewne zwątpienie i chaos w fabule. Wielokrotnie widz zostaje rozśmieszony głupimi akcjami lub przeciwnie, wystraszony nietuzinkowymi chwilami w filmie. Tego drugiego jest o wiele mniej, powiedziałbym, że występują jak na lekarstwo.

  

Efekty specjalne pozostały w niezmienionej konwencji i skutecznie podnosiły wartość horroru. Podobnie jest ze ścieżką dźwiękową, która potrafi przestraszyć niejednego widza. Druga część była nastawiona na większą ilość krwi przez co zmienił się klimat, dlatego też film stracił na jakości i wartości. [REC] 2 posiada elementy religijne, a mowa jest tutaj o wtrącaniu się kościoła w sprawy opętania i eksperymentowania na ludziach, przez co mogą doprowadzić do prawdziwej epidemii. Zakończenie filmu jest otwarte, więc możecie spodziewać się kolejnej części, jednak z tego co mi wiadomo, ma być to produkcja przeznaczona jedynie na rynek DVD. Mimo zapewnień filmowców o tym, że [REC] 2 będzie bardziej brutalniejszej i dużo lepszy od pierwowzoru, nie sprawdziło się. Film oceniam neutralnie i decyzja należy do Was, czy go zobaczycie, czy nie. Dla mnie on nie wnosi nic nowego do kinematografii światowej. 

::PLUSY::
+ innowacyjna fabuła
+ świetne aktorstwo
+ rewelacyjny klimat

::MINUSY::
- brak

::OCENA FILMU::
5
/10 

   

AUTOR: PASTOR