LOVELESS 1: HUCZNY POWRÓT DO DOMU  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


LOVELESS 1: HUCZNY POWRÓT DO DOMU

Lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte to największy rozkwit westernów telewizyjnych, których fabuła opierała się na szczęśliwych powrotach z wojny secesyjnej czy z długiej tułaczki po tamtejszych bezdrożach pustynnych lub walki z rdzenną ludnością. Fabuła zakładała, że ów bohater powracał do szczęśliwej rodziny i spokojnego domu. Komiks ten również opowiada o takim bohaterze, jednak z pewnym wyjątkiem. Wes Cutter podczas uczestnictwa w wojnie secesyjnej zostaje pojmany przez drugą stronę i osadzony w obozie jenieckim. Pewnego dnia udaje mu się uciec i tym samym postanawia wrócić do rodzinnego miasta Blackwater. Na miejscu okazuje się, że został pozbawiony praw do swojej ziemi, a dodatkowo jego żona stała się osowiała i oddaliła się od niego. Dziwnym trafem w mieście czeka na niego stanowisko szeryfa, na które zostaje przyjęty. Ugruntowana pozycja ma mu teoretycznie przynieść szacunek i w pewnym sensie pomóc odzyskać to co stracił. Jak będzie? Przekonacie się czytając pierwszą część "Loveless".

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu komiksu jest całkiem niezłe, ponieważ z jednej strony mamy coś co bywa rzadko poruszane w komiksach - tematyka westernu, zaś z drugiej strony połączone jest to wszystko wszech obecną przemocą i elementami grozy, mógłbym rzec, że jest to coś na podobieństwo "Creepshow" - czasami powiewa tandeta. Trochę ironii i groteski wkrada się do komiksu co jakiś czas. Marcelo Frusinto człowiek odpowiedzialny za rysunki, które  na pewno nie każdemu się spodobają. Ich autor w ciekawy i specyficzny sposób ukazuje postacie i wszystko w okoł nich, jednak czasami brakuje szczegółowości, mimiki twarzy. Elementy te byłyby w niektórych momentach nawet wskazane, ukazałyby "odczucia" postaci, ich ból, smutek. Również dobór pasteli jest trochę nie trafiony, ponieważ przez cały komiks doświadczamy praktycznie takich samych barw, co sprawia wrażenie powrotu do poprzednich kadrów.

W Polsce komiks został wydany przez wydawnictwo Mucha Comics, a co za tym idzie, wydanie stoi na dobrym poziomie. Mimo, że zeszyt posiada miękką okładkę prezentuje się dość dobrze. Projekt okładki prezentuje ideę samej fabuły, dlatego też zobaczenie samej oprawy powinno wam powiedzieć czego możecie się spodziewać w środku. Bardzo dobrej jakości papier kredowy oraz sam nadruk. Komiks dodatkowo posiada dwie zakładki, które będą pomocne przy zaznaczaniu, gdzie się skończyło czytać. Komiks spokojnie mogę polecić, ponieważ fabuła nie nuży, historia wciąga, a co najważniejsze z chęcią chce się przeczytać kolejne losy Wesa Cuttera.

     

 
  


TYTUŁ POLSKI:
Loveless 1:
Huczny Powrót Do Domu

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Loveless 1: A Kin Of Homecoming

SCENARIUSZ:
Brian Azzarello

WYDAWCA ORYGINAŁU:
DC Comics - Vertigo

ROK WYDANIA:
 2008

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR