LUCYFER (TOM 1): DIABEŁ NA PROGU  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


LUCYFER (TOM 1): DIABEŁ NA PROGU

W ofercie Egmontu znalazła się kolejna komiksowa perełka, a dokładniej cała seria. Mowa tu o "Lucyferze", który jest po części "kontynuacją" wydarzeń z "Sadmana". Komiks jest dziełem aż pięciu znakomitych rysowników: Scotta Hamptona, Jamesa Hodgkinsa, Deana Ormstona, Warrena Pleece’a oraz Chrisa Westona. Na początek jednak, może coś zdradzę o samej fabule.

Lucyfer pozostawia swoje doczesne życie i postanawia zamieszkać w LA. Zakłada klub, który staje się jedną z lepszych knajp w mieście. Zrywa całkowicie ze swoją przeszłością. Pewnego dnia coś się jednak zmienia. W jego barze pojawia się dziwny facet, który chce, aby Lucyfer coś dla niego zrobił. Jest on wysłannikiem Boga, który oznajmia mu, że jeśli wykona polecone mu zadanie zostanie ułaskawiony... Jego zadanie nie będzie proste, ponieważ przyjdzie mu się zmierzyć z wybrykami natury, demonami, a nawet duchami...

Znakomita struktura fabularna, która jest przepełniona ogromem suspensu i grozy. Na kartach komiksu, praktycznie, co chwilę coś się dzieje, czytelnik nie zaznaje poczucia nudy i suchoty akcji. Pierwszy tom powieści graficznej Carey’a i spółki pomimo tego, że zawiera 160 stron wypełnionych sporą ilością dialogów, czyta się bardzo przyjemnie i płynnie. Dzieje się to za sprawą znakomitej i prostej narracji oraz doskonałej szaty graficznej. Bardzo dobre rysunki, zwłaszcza w przypadku otwierającej album, historii „Diabelska alternatywa” narysowanej przez Scotta Hamptona (autora rysunków do zeszytów Simon Dark) z jego malowniczą kreską, stanowi według mnie prawdziwą wisienkę na tle pozostałych nieco słabszych pod względem ilustracji odcinków.

Pierwszy tom składa się z trzech wątków, które nie są ze sobą zbytnio powiązane. Powiedzmy, że losy Lucyfera w niewielkim stopniu splatają się i w pewnych momentach, i dochodzi do połączenia elementów fabuły w jedną spójną całość. Muszę również wspomnieć o ciekawym projekcie okładki, który pokazuje kilka szczegółów z komiksu. Każdą z postaci wykorzystanych w tym zbiorku wyróżniają oryginalne i pełnokrwiste cechy charakteru, jednak nie należy zapominać, że są to postacie stworzone pierwotnie przez Neila Gaimana, dzięki czemu Mike Carey nie musiał tryskać inwencją przy kreowaniu ich u podstaw psychologii i mitologii. Pozycja ta jest warta kilkukrotnej lektury dzięki swej wielowątkowości i świetnym postaciom. SZCZERZE POLECAM!

                   

 
 



 


:: TYTUŁ POLSKI ::
Lucyfer (Tom 1): Diabeł Na Progu

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Lucyfer: Devil In The Gateway

:: SCENARIUSZ ::
Mike Carey

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comisc 2001

:: ROK WYDANIA ::
2008

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 
 


AUTOR:
PASTOR