PITU PITU (TOM 1)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


PITU PITU (TOM 1)

Komiks japoński, choć bardzo popularny w Europie, w Polsce do tej pory wzbudza niedorzeczne kontrowersje, związane z szczególnie z konwencją yaoi i specyfiką mangowych konwentów. Nauczyciele religii przechodzą nawet szkolenia pod kątem zagrożeń duchowych stwarzanych przez mangę i anime. Z punktu widzenia zarówno fanów japońskich opowieści, jak i każdego człowieka o otwartym umyśle, zarzuty te są śmieszne i żałosne. Na szczęście, pomimo tego typu przeszkód, manga jest coraz szerzej reprezentowana w naszym kraju przez coraz to nowe wydawnictwa. Dzięki staraniom Hanami, jednego z nich, do rąk polskich czytelników mógł trafić wspaniały komiks Pitu Pitu (jap. Hanashipanashi) Daisuke Igarashiego.

Manga ta liczy tylko dwa tomy. Składa się na nie szereg krótkich opowieści inspirowanych japońskim folklorem, nierzadko absurdalnych i groteskowych, cechujących się niepowtarzalną atmosferą i często niespodziewaną puentą, nie zawsze jasną dla Europejczyka. Przez karty Pitu Pitu przewijają się postaci takie jak kitsune czy mononoke, ale bohaterami opowieści mogą być także przedmioty codziennego użytku lub owady.

Daisuke Igarachi jako jedno ze źródeł swej inspiracji podaje film Hayao Miyazakiego Mój sąsiad Totoro. I rzeczywiście, tworzone przez niego opowieści są bliskie twórczości tegoż reżysera pod względem poruszanych tematów oraz atmosfery. Na uwagę zasługują także rysunki. Nie znajdziemy tu typowej mangowej konwencji, na pierwszy rzut oka postaci są wręcz brzydkie (co nie znaczy źle narysowane), jednak po bliższym przyjrzeniu się czytelnik doceni bogactwo szczegółów w pracy autora.

 Mimo że okładka otrzymana jest w kolorach jasnych, wnętrze zawiera wysoką dawkę tajemniczości i grozy. Przedstawiane przez autora historie są, potocznie mówiąc, co najmniej dziwne i mogą kojarzyć się z serią krótkich filmów Tales of Terror from Tokyo dostępnych na youtube.com. Szczególną cechą tej mangi jest także jej filozoficzno-duchowy charakter, tak typowy dla utworów literackich z Japonii. Każdy fan grozy wysublimowanej powinien zapoznać się z Pitu Pitu.

     

HANASHIPPANASHI 1 by Daisuke Igarashi Copyright C 2004 Daisuke Igarashi All rights reserved. Originally published in Japan by KAWADE SHOBO SHINSHA, Publishers, Tokyo. Polish translation rights arranged with KAWADE SHOBO SHINSHA, Publishers, Tokyo, through Bureau des Copyrights Français, Tokyo.

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Pitu Pitu (Tom 1)

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Hanashippanash

:: SCENARIUSZ ::
Daisuke Igarashi

:: WYDAWCA POLSKI ::
Hanami

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Kawade Shobo Shinsha

:: ROK WYDANIA ::
2011 

 
 


AUTOR:
KAROLINA GÓRSKA