SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

BESTIA

 

Bagna w pobliżu wioski Sutton od wieków przykuwały uwagę naukowców, poszukiwaczy skarbów i amatorów złota. Przybywają zaciekawieni legendą mówiącą, że przed 700-set laty zaginął tam niewyobrażalny skarb króla Jana. Moczary jednak, okazują się być miejscem zamieszkanym przez straszliwą bestię.

Trzęsawiska stają się celem kolejnej ekspedycji naukowej, w skład której wchodzą profesor Lawson i dwoje jego współpracowników, studentka Liz Beck oraz Gavin Royle z British Museum. Swoją bazę urządzają w starym opuszczonym bunkrze na skraju bagna. Po kilku dniach bezowocnych poszukiwań, chcą zrezygnować i zakończyć wyprawę. Wtedy dzieję się coś nieoczekiwanego. Trafiają na ślad tajemniczego stworzenia zamieszkującego mokradła. Szybko udaje im się ustalić, że istota jest niepodobna do niczego, co zna nauka. Przypuszczają, że zwierzę, w ogóle nie jest znane ludzkości.

Pewnej nocy udaje im się zauważyć stworzenie. Postanawiają, że następnego dnia wrócą do miejsca obserwacji , aby zabezpieczyć ślady. Ich nadzieje jednak nigdy nie zostaną spełnione, gdyż zło cały czas ich obserwowało. Tej samej nocy złowieszcza istota atakuje bunkier, czym tylko podsyca ciekawość doktora Lowsona. Następnego dnia oświadcza on, że chce być pierwszym człowiekiem, który odkryje i zbada tajemniczą bestię. Naukowcy wracają na miejsce znalezienia zwierzęcia, ale nie znajdują niczego. Bestia tymczasem rozpoczyna łowy. Wśród okolicznych mieszkańców krąży plotka, mówiąca, że istota jest strażnikiem skarbu Króla Jana i odejdzie dopiero wtedy, kiedy zginą ci którzy ją zbudzili.

Guy N. Smith niedoceniony pisarz angielski, moim zdaniem najważniejszy twórca literackiego horroru końca XX wieku. "Bestia" jest jedną z pierwszych jego, przez co sprawia wrażenie niedopracowanej i chaotycznej. Bohaterowie są płascy jak kartka papieru, a sama fabuła przewidywalna jak rodzimy serial. Pomimo tych wad, książka jest ciekawa i na pewno warto po nią sięgnąć.

AUTOR RECENZJI: IWAN PIETROWICZ

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Slime Beast

.: AUTOR :.
Guy N. Smith

.: TŁUMACZENIE :.
Andrzej Sawicki

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1975

.: WYDANIE POLSKIE :.
1991

.: ILOŚĆ STRON :.
155 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
?
/10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10