:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
David William

NAZWISKO:
Duchovny

DATA URODZENIA:
07.08.1960

MIEJSCE URODZENIA:
Nowy Jork, Nowy Jork, USA

ZAWÓD:
Aktor, Reżyser, Scenarzysta

ZNAK ZODIAKU:
Lew

MAŁOŻONKA:
Tea Leoni
(od 6 maja 1997)
(2 dzieci)

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

DAVID DUCHOVNY

 

Studiował na Princeton University i literaturę angielską na Yale University. Kiedy nie jest na planie Z Archiwum X w Vancouver, mieszka w Malibu w Kaliforni.

David William Duchovny urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Nowym Jorku. Studiował literaturę angielską najpierw na Uniwersytecie Princeton, a później w Yale, gdzie uzyskał tytuł magistra. Zaczął nawet robić doktorat, ale nie dokończył go ze względu na karierę aktorską. Pierwszy raz przed kamerą pojawił się w reklamie piwa, a potem zagrał niewielki epizod w "Pracującej dziewczynie" Mike'a Nicholasa. Światową sławę przyniosła mu rola agenta FBI Foxa Muldera w serialu "Z archiwum X". Dzięki niej uzyskał Złoty Glob i dwie dalsze nominacje do tej nagrody, Nagrodę Telewizyjnych Krytyków Filmowych oraz nominacje do nagród Emmy i Screen Actors Guild Award (dwukrotnie). W 1996 roku amerykański magazyn "People" uznał go za jednego z "50 najpiękniejszych ludzi świata". Jego żoną jest aktorka Tea Leoni, z którą ma dwójkę dzieci.

Rola w serialu "Z archiwum X" przyniosła mu Złoty Glob i dwie dalsze nominacje do tej nagrody, Nagrodę Telewizyjnych Krytyków Filmowych oraz nominacje do nagród Emmy i Screen Actors Guild Award (dwukrotnie). Aktor był ponadto nominowany do nagrody Emmy za gościnny występ komediowy w "The Larry Sanders Show". Ma na swoim koncie role w m.in. następujących filmach: "Kalifornia" u boku Brada Pitta i Juliette Lewis, "The Rapture" (video, TVP: "Uniesienie") Michaela Tolkiena z Mimi Rogers, "Julia Has Two Lovers", "Chaplin" (video: "Charlie", rola Rolanda "Rollie" Totheroha) Richarda Attenborougha z Robertem Downeyem, Jr. w roli tytułowej, "Beethoven" z Charlesem Grodinem oraz "Playing God" (video: "Udając Boga"), "Wróć do mnie". Wystąpił także w serialu "Miasteczko Twin Peaks" jako detektyw-transwestyta Dennis/Denise Bryson, przez pięć lat był narratorem erotycznej serii Zalmana Kinga "Red Shoe Diaries". Na scenie wystąpił m.in. w spektaklach "The Copulating Machine of Venice, California" i "Green Cockatoo". Urodził się w Nowym Jorku, uczęszczał do Princeton University, ukończył literaturę angielską w Yale, gdzie się doktoryzował. Jest mężem aktorki Tei Leoni ("Bad Boys", "Dzień zagłady").


:: CIEKAWOSTKI ::


* Pozwał na sumę 25 milionów dolarów producentów "Z Archiwum X" twierdząc, że został przez nich oszukany przy podziale zysków z serialu.

* Z Teą Leoni ma dwójkę dzieci: córkę Madelaine West Duchovny (ur. 24 kwietnia 1999) i syna Kyda Millera Duchovy'ego (ur. 15 czerwca 2002).

* W 1996 roku magazyn People zaliczył go do grona 50 najpiękniejszych ludzi na świecie.

* Spotykał się z Sheryl Lee.

 * Ma brata Daniela i siostrę Laurie.

* Spotykał się z aktorką Perrey Reeves (od czerwca 1994 do 1996).

* Jest wegetarianinem.

* 23 sierpnia 2003 roku zmarł jego ojciec na atak serca.

*  David jest uczulony na metal, z tego wzgledu obrączke nosi tylko od czasu do czasu.

* Złożył pozew o odszkodowanie w wysokości 25 milionów dolarów od producentów serialu "Z archiwum X", zarzucając im niedotrzymanie warunków kontraktu w zakresie jego udziału w zyskach z serialu.

* David studiował na uczelniach Harvard i Yale, początkowo chciał zostać wykładowcą akademickim i pisać sztuki teatralne.

* David Duchovny nie znosi oglądania sfilmowanych porodów i nie zgodził się, by narodziny jego synka Kyda Millera zostały nagrane na taśmie wideo.

* David pisze wiersze. Jego ulubionymi poetami są John Ashbery, Wallece Stegner i przede wszystkim Charles Bukowski, jedno z jego krótkich opowiadań Duchovny zadoptował dla jednego z teatrów of-broadwayowskich.

* Jest wegetarianinem.

* Ma 185 cm wzrostu

* W 1996 roku magazyn "People" umieścił go na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.

* Grupa Bree Sharp napisała piosenkę, w której David jest główną postacią. Piosenka ta ma wiele mówiący tytuł "David Duchovny why don't you love me". David zagrał też w teledysku do tej piosenki.

* Jego babcia była polką, a dziadek Rosjaninem.


:: NAGRODY I NOMINACJE ::


1999:   Z Archiwum X (nominacja) Złoty Glob najlepszy aktor w serialu dramatycznym

1999:   Z archiwum X: Pokonać przyszłość (nominacja) Saturn najlepszy aktor

1998:   Z Archiwum X (nominacja) Złoty Glob najlepszy aktor w serialu dramatycznym

1998:   Z Archiwum X (nominacja) Emmy najlepszy aktor w serialu dramatycznym

1997:   Z archiwum X: Pokonać przyszłość Złoty Glob najlepszy aktor w serialu lub filmie telewizyjnym

1997:   Z Archiwum X (nominacja) Emmy najlepszy aktor w serialu dramatycznym

1997:   Z Archiwum X Złoty Glob najlepszy aktor w serialu dramatycznym

1996:   Z Archiwum X (nominacja) Złoty Glob najlepszy aktor w serialu dramatycznym
 

 
         
     

MATERIAŁY ZEBRALI: MAWET & REQUIEM

 
 

* WSZYSTKIE  MATERIAŁY ZOSTAŁY ZNALEZIONE W INTERNECIE I UMIESZCZONE NA STRONIE

 
 


HORRORY Z  JEGO UDZIAŁEM:

::2001::
Evolution

::1998::
The X Files

::1995-96::
Secrets of the X Files

::1993::
The X-Files

::1993-2002::
The X-Files (serial)