:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Claude

NAZWISKO:
Rains

DATA URODZENIA:
10 Listopada 1889

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

RAINS CLAUDE

 

Czego obawiamy się najbardziej? Otóż od wielu wieków ludzkość najbardziej obawiała się tego, co było niewidoczne, niezbadane. Najgorszy jest strach, którego nie można zobaczyć, lecz można poczuć-nigdy nie wiemy, kiedy zło nas dopadnie. Takie filmy jak "Niewidzialny Człowiek" znakomity obraz James’a Whale’a, oparty na motywach powieści H.C. Wellsa, z roku 1933 oraz remake filmu "Upiór w Operze" z roku 1943 w pełni oddają atmosferę "niewidzialnego zła".  W obydwu produkcjach wystąpił Claude Rains, dzięki głosowi Rains’a przerażał „Niewidzialny Człowiek” a gracją oraz sposób stawania się niewidzialnym wniosły wiele w nową odsłonę "Upiora z Opery". Podczas produkcji "Niewidzialnego Człowieka" reżyser stwierdza "Nie ważne jak ten człowiek wygląda - ważne by miał świetny głos" taki głos jak już wyżej wspomniałem miał właśnie Rains.

Teraz chciałbym nieco bliżej zobrazować Wam tego aktora. Urodził się 1889 roku 10 listopada - zmarł 30 maja 1967 roku. Jak większość aktorów z tego okresu swoją przygodę ze sceną rozpoczął na deskach brytyjskiego teatru a później amerykańskiego. Gdy trafił do USA mógł spełnić swoje marzenie i stać się gwiazdą Hollywood. Claude Rains znany jest głównie z ról "potworów" wywodzących się ze stajni Universalu. Owa postać może być postawiona obok takich nazwisk jak Karloff, Lugosi czy Chaney oraz przypisane tylko do jednej roli –ale jakże znakomitej.

Jeszcze raz pozwolę wspomnieć o głosie aktora gdyż właśnie on stał się kluczem do furtki Hollywoodu oraz wielkiej sławy dla aktora, był jego znakiem rozpoznawczym. Film "Niewidzialny Człowiek" stał się również przebojem pod względem efektów specjalnych, przez cały czas trwania filmu aktor nie jest widoczny-chyba, że w ubraniu oraz bandażach- lecz jego czyny są nad wyraz widoczne. Jak to bywa w przypadku starych filmów są one inspiracją dla nowszych produkcji chcących "iść za ciosem". Aktor oraz jego filmy są ważnym punktem historii horroru oraz przyczyniły się do jego rozwoju, który możemy nadal podziwiać i w napięciu oglądać.

 
         
         

AUTOR: MASTER OF INSANITY

 
             
 


HORRORY Z JEGO UDZIAŁEM:

::1943::
Phanotm in the Opera

::1943::
The
Vesible Man